העמותה להנחלת מורשת הצנחנים
שם: משפחה:
שם יחידה:
אזור נפילה:
תקופת נפילה:
חפש מידע באתר

ששת הימים עוד כתבות

קרבות חטיבה 80 בששת הימים

  קרבות חטיבה 80 ( חטיבת מילואים של הצנחנים)

במלחמת ששת הימים (1967)

 

הקרב על אום כתף 5-6\6\1967

רקע כללי

באום-כתף הכינו המצרים מערך הגנה שחסם את המעבר בציר המרכזי למרחבי סיני והיה בנוי לפי הדוקטרינה הסובייטית. במערך היו 3 קווי הגנה של חפירות מבוצרות היטב, חפורות זו מאחורי זו שנשענו מצפון על שטחי דיונות חול ומדרום על רכס הררי (הר דלפה). בין קווי ההגנה היו מוצבות סוללות התותחים. המערך נחשב למבוצר במערכי ההגנה בסיני.

המטרה

התכנון של מפקד האוגדה, אלוף אריאל (אריק) שרון, היה לשלוח כוח אל עורף המתחם, להשמיד את סוללות התותחים  ובכך לפתוח את המעבר לכוחות השריון. ההנחה הייתה שמהלך זה ישבור ויערער את המצרים, ולסייע בכך למעבר כוחות השריון לעומק סיני.

המשימה הוטלה על חטיבה 80, חטיבת המילואים הותיקה של הצנחנים, בפיקודו של אלוף משנה דני מט.

הביצוע

כוחות החטיבה התארגנו במהירות, בזמן הקצר שעמד לרשותם.

הכוחות נעו למשימותיהם בסדר הבא: כוח הסימון בפיקוד רב סרן יגאל מינצר, צוות קרב גדודי בפיקוד סגן אלוף לוי חופש, אחריו חבורת הפיקוד של מפקד החטיבה, צוות קרב בפיקוד רב סרן עמי חיות, צוות קרב בפיקוד סגן אלוף אפרים בר (ברנד), כוח בפיקוד רב סרן חיים ציפורי לאבטחת אזור הנחיתה, ואחרונה היחידה הרפואית בפיקוד רב סרן ד"ר עמנואל שפירא.

עם רדת החשיכה יצאו המסוקים בפיקודו של הטייס אליעזר כהן (צ'יטה) ברכבת אווירית, והנחיתו את הלוחמים בעורף המערך המצרי, כ – 4.5 קילומטר מתותחי האויב. הצנחנים נשאו על גבם חגור, נשק וציוד צבאי כבד, ההליכה בדיונות החול הגבוהות הייתה קשה ביותר.

תוך כדי צעידה, התחילו להתפוצץ פגזים בשטח הנחיתה של המסוקים, לכן שלישיית המסוקים האחרונה, שהייתה כבר באוויר, קיבלה פקודה לא להנחית את הצנחנים.

הונחתו 560 צנחנים.

כוחותינו איתרו את מקום התותחים לפי הבהקי הירי, הם היו קרובים מאוד ליעד, עד כדי כך ששמעו את פקודות האש בערבית.

הצנחנים הסתערו על האויב לפי התכנון, החיילים המצריים היו מופתעים לחלוטין. תוך כדי ההסתערות, הגיעו משאיות מצריות מלאות בחיילי תגבורת, לוחמי הצנחנים ירו בהם והתחמושת שנשאו החיילים המצרים התחילה להתפוצץ. האזור נעשה גיהינום לוהט, באש נפגעו לוחמים מכוחותינו והיה צורך לפנותם במהירות.

השחר היה קרוב. על פי הנחיות מפקד האוגדה, פקד מפקד החטיבה שעל הכוחות לסגת לדיונות, כדי לאפשר לחטיבת השריון, שהייתה בחזית המערך, להיכנס לקרב ולהמשיך לעומק סיני.

עם סיום הביצוע של חלקה בקרב, פונתה החטיבה והועמדה בכוננות להמשך השתתפותה בקרבות "ששת הימים".

אחרי הקרב אמר אריק שרון: "דאגתי להם אך גם בטחתי בהם".

המפקד המצרי שנשבה, אמר אח"כ במחנה השבויים: "הערכתי שתרתקו מהחזית את המערך ותאגפו מהאגף כפי שלמדתי, אך כשהתברר לי שהצנחנים הגיעו מהעורף ותוקפים את המערך מעורפו – היה ברור לי שאין מה לעשות יותר".

באום-כתף נפלו בקרב: יוחנן בן-חורין, אריאל ברוכי, חיים גפן, יאיר ורדי, ציון כהן ויעקב שפשק.

קרב אום-כתף, נלמד בצבאות העולם, והוגדר כ"מלאכת מחשבת" של תכנון צבאי MASTER PIECE של הפעלת הכוחות.

גדוד המרגמות של החטיבה סופח לכוח שריון שנלחם ברצועת עזה ונתן לו סיוע ארטילרי.

 

הקרבות על ירושלים 6-7/6/1967

הסיירת של חטיבה 80 בפיקוד רב סרן מיכה בן ארי  (קפוסטה), השתתפה במערכה על איחוד ירושלים. לקראת סוף יום הלחימה הראשון בירושלים המזרחית, הוטל על חטיבה 55 (חטיבת מילואים של הצנחנים) להשתלט על רכס "א-טור" (מאוגוסטה ויקטוריה עד א-טור), כדי לכתר את העיר העתיקה ממזרח.

על לוחמי הסיירת הוטל להוביל את אחד מכוחות החטיבה, חוד הסיירת טעה בדרך ובמקום לעלות לכיוון אוגוסטה ויקטוריה, ירד לכביש המוליך ליריחו. כשהלוחמים הגיעו לגשר על נחל הקדרון, מתחת לשער האריות, נתקלו באש חזקה, כשהם נמצאים בנחיתות טופוגרפית. המשך הקרב היה לחילוץ פצועים והרוגים, שהתנהל תוך גילוי אומץ לב.

בקרב זה נפלו: אריה גולן, יואב גרוס, יעקב עילם, אורי קוטון וראובן שדה.

למחרת, המשיכה הסיירת עם חטיבה 55 והשתתפה בקרבות בירושלים, שהסתיימו בשחרור העיר העתיקה.

עם סיום תפקידה בירושלים, חזרה הסיירת לחטיבת האם שלה, חטיבה 80, נעה אתה לצפון והשתתפה בכיבוש הגולן.

למחרת, המשיכה הסיירת עם חטיבה 55 והשתתפה בקרבות בירושלים, שהסתיימו בשחרור העיר העתיקה.

עם סיום תפקידה בירושלים, חזרה הסיירת לחטיבת האם שלה, חטיבה 80, נעה אתה לצפון והשתתפה בכיבוש הגולן.

גדוד, בפיקודו של סגן אלוף אלישע שלם, נלחם באזור לטרון נגד לוחמי קומנדו מצריים. בהמשך השתתף הגדוד בפתיחת הציר מלטרון לרמאללה, הגדוד חבר לחטיבת האם שלו (80), בשטחי הכינוס ברמת פוריה לקראת הלחימה בגולן.

 

קרבות הגולן, 9-10/6/67

כללי

אחרי שהמלחמה הוכרעה בחזית המצרית ובחזית הירדנית – פנה צה"ל להילחם בגזרה הסורית. על חטיבה 80 הוטל לכבוש את דרום רמת הגולן ולהשתלט על צומת בוטמיה (רפיד), כדי לייצב במזרח הגולן קו הגנה, וליצור עומק אסטרטגי למדינת ישראל.

הביצוע

ביום שישי 9/6, אחרי תדרוך קצר, בלי מפות ורק בעזרת צילומי אוויר אחדים, יצא גדוד, בפיקודו של סגן אלוף לוי חופש, מראש פינה מזרחה, כדי לכבוש את מוצבי ג'לבינה. אחרי שכבש את מוצבי ג'לבינה פנה הגדוד דרומה והגיע עד גשר בנות יעקב. הגדוד פעל במסגרת חטיבה 3, של אלוף משנה מנו שקד.

בשבת, ה – 10/6, יצא מאזור תל קציר, הגדוד בפיקודו של סגן אלוף אפרים בר, ונע לדרום הגולן, וכבש את מוצבי תאופיק ואל-חמה.

במשך השבת הייתה הרגשה שהזמן אוזל, ובחזית הסורית צפויה להיכנס הפסקת אש לתוקף תוך שעות אחדות, כדי להבטיח את שלום היישובים בעמק החולה היה צורך ליצור שליטה על הגולן.

במבצע מהיר הונחתו בעורף האויב כ – 1,000 צנחנים באזור פיק, צומת בוטמיה (רפיד).

ראשונים הונחת הגדוד בפיקודו של סגן אלוף אלישע שלם, אחריהם הגיע כוח הסיירת בפיקוד רב סרן מיכה בן-ארי. המשימה שהוטלה על הכוח הייתה – לחדור לעומק שטח האויב במהירות האפשרית, ולייצב קו ממזרח לכביש המוליך מצפון הגולן לאל חמה.

בהמשך הונחת גדודו של צבי בר (ברזני) מחטיבה 35 וכוחות של חטיבה 55 לאחר תום הקרב בירושלים, שהועברו  תחת פיקוד חטיבה 80.

עד רדת החשיכה השתלטו כוחות הצנחנים על צומת בוטמיה וייצבו את הקו במרכז הגולן.

מפקד החטיבה, אלוף משנה דני מט, מסכם את המבצע: "הודות לביצוע מושלם, הונחתו כאלף צנחנים ועשרות כלי רכב, בעזרת אלתורים תוך השגת המשימות, ובזכות מהירות הביצוע והגמישות הנובעת מהפעלה נכונה של מסוקים – השתלטו הצנחנים על דרום הגולן, תוך כדי מרוץ נגד מחוגי השעון. אני משוכנע שלולא פעולת המסוקים המהירה, היה גבול ישראל עובר אי-שם ליד הכפר חרב או פיק מעל הכנרת. קרובים היינו לאבסורד של מלחמת "ששת הימים": בעוד אנו נוחלים ניצחון מוחלט על מצרים וירדן – דרום הגולן כמעט ונשאר בידי סוריה, לולא פעולת חטיבה 80 ביום האחרון של המלחמה".

אלוף אלעד פלד, מפקד האוגדה שבמסגרתה פעלה החטיבה, מספר: "הכוונה הייתה ברורה והמטרה מוגדרת, הקושי היה הזמן הקצר שעמד לרשותנו והגורם הנעלם – מידת ההתנגדות. לאחר שהתקבלה ההחלטה העקרונית הוטל הביצוע על הצנחנים – לעלות על הגולן, מולם נערכה חטיבה סורית מתוגברת בשריון וארטילריה. היה צריך בשילוב כוחות, בביצועים ובהכרעות של רגע, כדי למלא את המשימה בהצלחה, ואמנם הושגה במלואה".

בקרבות חטיבה 80 בגולן נפלו: דוביק אופנהיימר, דוד אלוני, משה ויזל, זבולון יוניש ואברהם רשקס.

 

סיכום

הקרבות שניהלה חטיבה 80 במלחמת "ששת הימים", פתחו פרק חדש בדרכי הלחימה של צה"ל. בפעם הראשונה בתולדות צה"ל הונחתו מהאוויר כוחות גדולים בעורף האויב ("איגוף אנכי") ויצרו מהלך שמסוגל להכריע בקרב משולב, שמשתתפים בו כוחות רגלים, שריון וחיל אוויר.

 

29/11/2006